Uszczelki samoprzylepne teflonowe składają się z odcinka materiału teflonowego (dostępne różne rozmiary i długości), warstwy kleju i taśmy zabezpieczającej. Całość jest zawinięta w rolkę, opatrzona etykietą i dodatkowo zabezpieczona folią.
Teflon, czyli PTFE, to polimer wynaleziony w pierwszej połowie XX wieku w USA. Teflon to tylko nazwa handlowa, ale powszechnie stosowana i zrozumiała na całym świecie. Materiał jest nie tylko odporny na temperatury, ale charakteryzuje się także swobodną energią powierzchniową, co oznacza, że trudno się cokolwiek do niego przykleja, nawet w bardzo wysokiej temperaturze. Teflon to popularny i skuteczny materiał uszczelniający, a więc stosuje się go do produkcji uszczelek. Tworzy się z niego też powłoki hydrofobowe, czyli takie, które chronią przed cieczami i antypoślizgowe, co jest związane z charakterystyczną właściwością teflonu, czyli z niską przywieralnością.
Uszczelki samoprzylepne z teflonu można stosować do stolarki drzwiowej i okiennej, do urządzeń pracujących w warunkach trudnych, w tym w wysokiej (bądź niskiej) temperaturze, w przemyśle samochodowym, medycznym, czy jako element w różnych sprzętach gospodarstwa domowego.
Właściwości:
- nieograniczona czasowo wysoka temperatura użytkowania (do 260 °C)
- niepalność
- niski wskaźnik tarcia
- niezwykle mała swobodna energia powierzchniowa - nie przywierają zanieczyszczenia
- nietoksyczny - możliwość stosowania w przemyśle spożywczym
- wysoka odporność chemiczna - na kwasy i rozpuszczalniki
- izolator elektryczny
- wytrzymałość na promieniowanie UV
Uszczelki samoprzylepne teflonowe wykorzystywane są w:
- przemysł spożywczy
- przemysł farmaceutyczny
- przemysł chemiczny
- instalacje wody pitnej